09 kwietnia 2010
taki sobie niezbędnik dla zielonych cz.3
ŻYWIENIE !
Przy wyborze karmy, stawiamy przede wszystkim na jakość.
Możemy wybierać spośród dwóch rodzajów karm podstawowych: granulat oraz mieszanka. Wybór zależy od nas oraz upodobań szylki. W wypadku granulatu mamy pewność, że szylka dostanie wszystkie składniki odżywcze, z kolei z mieszanki zwierzak może wybrać jedynie ulubione kąski (w skrajnych przypadkach może to doprowadzić do awitaminozy)!
Dorosły osobnik powinien dostać 2 łyżki stołowe granulatu raz dziennie. Codziennie podajemy szynszyli świeżą porcję karmy!
Podstawą żywieniową jest SIANO. Zwierzak powinien mieć stały dostęp do świeżego siana, gdyż pomaga ono ścierać ząbki i jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.
Dietę wzbogacamy również o zioła. Możemy zakupić gotowe już mieszanki .
Jeżeli posiadamy odpowiednią wiedzę, zioła możemy zbierać i suszyć sami.
Przysmaki – to przede wszystkim naturalne smakołyki tj. migdały, orzechy (włoskie, laskowe, arachidowe, nerkowca, pistacje), suszone owoce (jabłka, gruszki, truskawki, maliny, poziomki, jeżyny itp.), suszone warzywa (np. pomidor, brokuły), pestki dyni, słonecznika.
Naturalne, czyli bez dodatku soli, cukrów, sztucznych barwników i aromatów.
Zdecydowanie nie polecamy podawania „dropsów” dla gryzoni.
Unikamy również kolb oraz ciasteczek.
Przed podaniem jakiegokolwiek smakołyku należy się zorientować, czy nie jest on szkodliwy.
Szynszyle nie powinny dostawać świeżych owoców oraz warzyw. Przed podaniem wszystkie produkty należy wysuszyć.
Codziennie zmieniamy szynszyli wodę w poidełku.
Powinna być ona mineralna bądź źródlana. Ewentualnie możemy podać przegotowaną, ostudzoną wodę z kranu, dbając jednak o to by nie była ona zakamieniała.
WYBIEG !
Szynszyla powinna codziennie biegać poza klatką. Wybieg organizujemy w miejscu odpowiednio ‘szynszyloodpornym’ – to oznacza pochowanie kabli, które zwierzak mógłby przegryźć, usunięcie niebezpieczeństw z drogi zwierzaka. Pamiętajmy o pochowaniu kwiatów doniczkowych (większość jest silnie trująca).
Szynszyle są gryzoniami – ich niszczycielska natura potrafi narazić na szwank niemal wszystko - należy także zabezpieczyć cenne dla nas rzeczy – książki, albumy zeszyty, płyty itp.
Pierwszy wybieg powinien odbyć się po kilku (3-4)dniach od przyniesienia zwierzęcia do domu.
Szynszyla podczas pierwszych wybiegów będzie chować się w ciemnych, „bezpiecznych” zakątkach – pod kanapą, szafką itp. Przed wypuszczeniem zwierzęcia na wybieg pamiętajmy, o zabezpieczeniu szczelin oraz zakamarków, w które nasz pupil zdecydowanie wejść nie powinien (np. za szafki kuchenne).
W trakcie pierwszych wybiegów siedzimy spokojnie w jednym miejscu nie wykonując gwałtownych ruchów, tak aby zwierzak zrozumiał, że nie grozi mu z naszej strony żadne niebezpieczeństwo. ;)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Im lepiej odżywiony szynszyl tym dłuższe jego życie. Tzn nie powinno się karmić szynszyli smakołykami częściej niż raz w tygodniu. Od cukru zawartego w rodzynkach lub tłuszczu w orzechach może mu się uszkodzic wątroba. Poza tym za dużo smakołyków to gorsza szynszyla kupka ;)
OdpowiedzUsuń